دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397
اخبار استان قم پر بیننده ترین
تاریخ انتشار :جمعه ، 5 فروردين 1390 ، 17:42
تعداد بازدید :21830
چاپپست الكترونيكيپي دي اف
مخدوش شدن دید حرم حضرت معصومه+ عکس
شبکه خبری قم : یک مدرس دانشگاه گفت: عده‌ای به بهانه‌ی رفاه حال زائران بارگاه حرم حضرت معصومه (س) در قم، بدون درنظر گرفتن حریم قانونی، اقدام به نصب چترهایی با سازه‌های عظیم کرده و حریم منظری این بارگاه مطهر را از بین برده‌اند.

 

حسن قراگزلو در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که این ساخت‌وسازهای ناهمگون و نامتجانس حریم این حرم را خدشه‌دار کرده است، اظهار کرد: این ساخت‌و‌سازها بدون درنظر گرفتن حریم قانونی و با سرپیچی از قانون انجام شده است.

او با اشاره به بند ۱۲ ماده‌ی ۳ قانون اساسنامه‌ی میراث فرهنگی که وظیفه‌ی ثبت و تعیین حریم بناها و مجموعه‌های تاریخی را برعهده‌ی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گذاشته است، بیان کرد: طبق این قانون، هیچ کسی اعم از افراد حقیقی و حقوقی حق اضافه کردن، کم کردن، مرمت یا الحاق و ساخت‌وساز در بناهای تاریخی ـ فرهنگی را ندارد و باید حریم قانونی را رعایت و از قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی تبعیت کند.

وی ادامه داد: اگر وقتی حریم میدان نقش جهان در اصفهان خدشه‌دار شد، با مسببان آن براساس ماده‌ی ۵۶۰ و ۵۶۴ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب ۱۳۷۰ و ۱۳۷۵ برخورد می‌شد و از بیت‌المال خسارت وارده پرداخت نمی‌شد، کسی به خود اجازه‌ی نادیده گرفتن حریم قانونی اماکن مقدس و تاریخی را نمی‌داد و امروز شاهد جسارت و تخریب حریم معنوی بارگاه حرم حضرت معصومه (س) نبودیم.او اظهار کرد: قوانین برای چه کسانی و از سوی چه نهادهایی وضع می‌شود؟ آیا برای همه لازم‌الاجرا نیست؟ یا بعضی افراد و دستگاه‌ها از آن مبرا هستند. اگر این قضیه در کشور وجود دارد، باید آن‌ها به مردم معرفی شوند تا مردم عادی اعتراضی نداشته و همه از این جریان مطلع باشند.

این کارشناس حوزه‌ی میراث فرهنگی با اشاره به ثبت شدن حرم مطهر حضرت معصومه (س) در فهرست آثار ملی در سال ۱۳۱۰ و تصویب تعیین حریم آن در اوایل دهه‌ی ۸۰، گفت: اگر روزی برای زائران در صحن‌های حرم هتل ساختند، نباید تعجب و اعتراض کنیم، چون این اقدامات برای رفاه حال زائران انجام می‌شود! برخی افراد به بهانه‌ی رفاه حال زائران دست به هر کاری حتا زیر پا گذاشتن قانون و تخریب فضای معنوی و تجاوز به حریم اماکن مقدس می‌زنند.

قراگزلو تأکید کرد: هرچه سریع‌تر باید این سازه‌های مخرب از سطح صحن عتیق برچیده شود و صحن به‌شکل اولیه خود برگردد.

 

 

وی ادامه داد: سوم آبان‌ماه امسال و در دوران تصدی تولیت پیشین حرم مطهر حضرت معصومه (س)، نامه‌ای از سوی عده‌ای از دوست‌داران میراث فرهنگی درباره‌ی حفظ چهره‌ی معنوی شهر و حرم مطهر، مصوبات قانونی مجلس شورای اسلامی و تخلفات انجام‌شده به دفتر او فرستاده شد؛ اما متأسفانه پس از آن، باز هم شاهد ادامه‌ی تخریب حریم حرم مطهر بودیم.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: با توجه به تودیع تولیت پیشین آستانه‌ی مقدسه‌ی حرم حضرت معصومه (س) در چند هفته‌ی اخیر، امیدواریم تولیت جدید آستانه، نواقص موجود را رفع و صحن مطهر را به‌شکل نخستین خود برگرداند.

به گزارش ایسنا، ۱۲ شهریورماه سال گذشته، علی‌اکبر بادپا ـ مسؤول عمران و نگهداری حرم حضرت معصومه (س) ـ از مسقف شدن صحن عتیق این حرم خبر داد و گفت: صحن عتیق حرم مطهر حضرت معصومه (س) به‌دلیل نزدیکی به ضریح حضرت معصومه (س) با نصب چتر مسقف خواهد شد.

او بیان کرد: تولیت آستانه‌ی مقدسه تصمیم گرفته است، در آینده‌ی نزدیک یا هر زمانی که مقتضی بود، زیرزمینی را در صحن عتیق ایجاد کند تا مورد استفاده‌ی زائران قرار گیرد.

یک روز بعد از آن نیز رییس وقت ستاد بقاع متبرکه‌ی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ـ فخرالدین صابری ـ در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: چهار گودال در چهار بخش صحن عتیق حرم حضرت معصومه (س) در قم توسط تولیت آستانه‌ی مقدسه برای گذاشتن پایه‌هایی با هدف مسقف کردن این صحن، حدود پنج‌ماه پیش حفر شدند.

او ادامه داد: در تابستان سال ۱۳۸۷، تفاهم‌نامه‌ای به امضای عالی‌ترین مقام سازمان اوقاف و امور خیریه و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسید که براساس آن، در چنین مواردی، طرح باید به کمیته‌ای مشترک ارجاع و در آن‌جا تصمیم‌گیری شود؛ ولی با وجود این تفاهم‌نامه، به‌دلیل آشنا نبودن با قوانین میراث فرهنگی، متأسفانه اقدامات نادرست و خلاف قانون و دخل‌وتصرف‌های غیرمجاز توسط هیأت امنا و گاهی افراد مربوط به امر تولیت برخی اماکن مذهبی انجام می‌شوند. به‌دنبال این اقدام، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مکاتبه‌هایی را با تولیت و استانداری داشته است.

صابری تأکید کرد: در چنین شرایطی ما توقع داریم، با توجه به بخشنامه‌ی دولت، در صورت امکان، این مسائل به مراکز قضایی کشیده نشود و استانداران با روش‌های کد‌خدامنشی از کارهای خلاف قانون جلوگیری کنند؛ ولی متأسفانه حفر گودال در صحن حرم حضرت معصومه (س) به‌صورت غیرقانونی درحال انجام است.

وی با بیان این‌که انجام این کار در صحن حرم حضرت معصومه (س) تمدن‌سوز است، افزود: این قضیه به حیثیت تمدنی ما، تاریخ، فرهنگ و هنر ایران در دوره‌های اسلامی خدشه وارد می‌کند.

هم‌چنین ۱۵ شهریورماه سال گذشته، معاون وقت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان قم چهار بخش حفاری‌شده در این صحن را که به دوره‌ی صفوی متعلق است، نمونه‌ای از همکاری نکردن متولیان حرم حضرت معصومه (س) با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان قم دانست.

علی بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ابتدا روی حرم حضرت معصومه (س) توجه خاصی داشته است؛ ولی در مدتی که ما در میراث فرهنگی هستیم، با وجود مکاتبه‌های زیادی که با حرم داشتیم، متأسفانه نتوانستیم متولیان حرم را قانع کنیم برای مرمت‌هایی که انجام می‌دهند، دست کم با سازمان میراث فرهنگی هماهنگی کنند. متأسفانه سازمان میراث فرهنگی هیچ اطلاعی از اقدامات انجام‌شده در حرم ندارد، حتا گاهی این اتفاق پیش می‌آید که کارشناسانی که از سوی سازمان میراث فرهنگی برای بازدید و ارائه‌ی گزارش از بخش‌هایی که به بازدید نیاز دارند، به حرم می‌روند، به مجموعه‌ی حرم حضرت معصومه (س) راه داده نمی‌شوند.

بر اساس این گزارش، پس از ایجاد شدن گودال‌ها در صحن عتیق حرم حضرت معصومه (س)، اکنون چترهایی که قرار بود شبیه چترهای نصب‌شده در اماکن مذهبی مدینه باشد، با هدف مسقف کردن فضا نصب شده است.

 

نظرات

 
+2 #1 حامد 21 تیر 1391 ساعت 23:13
آقا چرا به همه چیز گیر میدید؟
یکی هم که یه کار خوب میکنه به هزار حرف و بهونه می خواید جلوشو بگیرید؟
آیا شما در تابستان به حرم رفتید؟
آیا می تونید نیم ساعت زیر گرمای سوزان بایستید؟
این کار برای رفاه حال زائراست .ازشون برای این کار ممنونم
 
نظرات کاربران

نام (الزامی)

ایمیل

http://qomnn.com/amar.jpg

شبکه خبری قم
شماره تماس
2908360- 0251
مسجد مقدس جمکران
اللهم عجل لولیک الفرج
دعوت به همكاري در شبکه خبری قم
مدير بازرگاني
مجرب، متعهد با روابط عمومي قوی
09365879894

قالب جوملا

فروش مکمل

تبادل لینک

سامانه پیام کوتاه

هاست جوملا

تبلیغات در تلگرام

لوازم تولد

فروش لوازم جشن تولدی

پایدار نیوز

دی جی حسین فسنقری

سایت پادشاه

لوازم تولدی

مبارزان

نابترین

خواص پونه

نسیم روضه

زوار

ذاکران

پرتال مشتریان نسیم وب

نظافت منزل

کفپوش 3d

کفپوش سه بعدی اپوکسی

لوستر

فروش لوستر

داعش

پنل اس ام اس

نمای چوبی ساختمان

کفپوش 3 بعدی

نوین بانک اخبار بانک ها

تبلیغات پاپ آپ

صحافی عدالت

تخته وایت برد

تبلیغات تلگرامی

پیشخوان 24

ویستاد

تبلیغات آنلاین ویستاد

مکمل یاب

خرید آپارتمان در قم

املاک آنلاین تهران

املاک پردیسان قم

اس ام اس گستر - سامانه پیام کوتاه

میوه آرایی

میثم اسفندانی

طرفداری نیوز

لوازم آتش بازی

ریموت آتش بازی

لوازم بلک لایت

اخبار شهرداری تهران